Վրաստանում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի կապակցությամբ, երկրի կառավարությունը պահուստային ֆոնդից 5,3 միլիոն լարի (մոտ 2 միլիոն դոլար) կհատկացնի Վրաց ուղղափառ եկեղեցու պատրիարքարանին։ Այս մասին հայտնում է «Գրուզիա Online»-ը՝ հղում անելով կառավարության որոշմանը։
Կառավարության աշխատակազմի փոխանցմամբ՝ հոբելյանական լայնամասշտաբ միջոցառումները կմեկնարկեն հունիսի 1-ին և կշարունակվեն մինչև հոկտեմբերի 14-ը։
Այս նպատակով հատուկ ստեղծված հանձնաժողովի համանախագահներն են վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն և Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Շիո III-ը։
Ըստ փաստաթղթի՝ նշված գումարը պատրիարքարանին է փոխանցվելու «միջոցառումների ֆինանսավորման համար»։
Վրաստանում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակը կնշանավորվի կրթական ու մշակութային լայնամասշտաբ միջոցառումներով։
Հոբելյանական հանդիսությունների կազմակերպչական հարցերը քննարկվել են Վրաստանի կառավարության և Պատրիարքարանի համատեղ հանձնաժողովի նիստում, որը կայացել է կառավարության աշխատակազմում։ Ծրագրում ներառված են մշակութային ու կրթական միջոցառումներ, գիտական համաժողովներ և ուսանողական արշավներ։
«Քրիստոնեության ընդունման 1700-ամյակին նվիրված միջոցառումները կշարունակվեն մինչև Մցխեթոբա-Սվետիցխովլոբա տոնը (հոկտեմբերի 14)։ Հենց այդ օրը նախատեսվում է անցկացնել «Աստված, Հայրենիք, Մարդ» խորագրով գիտաժողով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

В связи с 1700-летием провозглашения христианства государственной религией в Грузии правительство выделит Патриархии Грузинской православной церкви 5,3 млн лари (около 2 млн долларов) из резервного фонда, сообщает Грузия Online со ссылкой на распоряжение правительства страны.
По данным администрации правительства, юбилейные мероприятия в масштабном формате начнутся с 1 июня и продлятся до 14 октября.
Сопредседателями специально созданной для этой цели комиссии являются премьер-министр Ираклий Кобахидзе и Католикос-Патриарх всея Грузии Шио III.
Согласно документу, указанная сумма будет передана Патриархии «для финансирования мероприятий».
«1700-летний юбилей провозглашения христианства государственной религией в Грузии будет отмечен масштабными образовательными и культурными мероприятиями.
Вопросы, связанные с юбилейными мероприятиями, обсуждались на заседании совместной комиссии правительства Грузии и Патриархии, состоявшемся в администрации правительства... Программа включает культурно-образовательные мероприятия, научные конференции и студенческие экспедиции.
Мероприятия, посвящённые 1700-летию провозглашения христианства государственной религией, продолжатся до праздника Светицховлоба. На 14 октября запланирован симпозиум на тему: «Бог, Родина, Человек», – говорится в сообщении.
Source: https://news.am/ru/news/1037714
World
Правительство Грузии выделит около 2 млн. долларов Патриархии на празднование 1700-летия провозглашения христианства