ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Ձարկոնեն ստորագրել են «Հայաստանի բնակարանային ապահովման և հիփոթեքային շուկայի զարգացման ծրագիր» ֆինանսական համաձայնագիրը՝ 264.4 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ, որից ֆինանսավորման ոչ արտոնյալ մասը կազմում է 240 մլն ԱՄՆ դոլար Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկից (ՎԶՄԲ), իսկ արտոնյալ մասնաբաժինը՝ 24.4 մլն ԱՄՆ դոլար որպես դրամաշնորհային միջոցներ՝ Արտոնյալ ֆինանսավորման գլոբալ հիմնադրամից (GCFF)։ Այս մասին NEWS.am–ին տեղեկացնում են Ֆինանսների նախարարությունից:
Համաշխարհային բանկի խմբի Գործադիր տնօրենների խորհրդի կողմից 2025 թվականի դեկտեմբերի 23-ին հաստատված, 284.4 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ «Հայաստանի բնակարանային ապահովման և հիփոթեքային շուկայի զարգացման ծրագիրը» նպատակաուղղված է շուրջ 109,000 տեղահանված անձանց բնակարանային լուծումների հասանելիության բարելավմանը, հիփոթեքային շուկայի խորացմանն ու ընդլայնմանը, ինչպես նաև բնակարանային քաղաքականության երկարաժամկետ զարգացմանն ու իրականացման գործընթացների կատարելագործմանը:
Հաջորդիվ ստորագրվել է ՎԶՄԲ հավելյալ միջոցներով ֆինանսավորվող «Կենսունակ մոլորակ» հիմնադրամի դրամաշնորհային համաձայնագիրը՝ 10 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ:
Միաժամանակ, Ծրագրի իրականացման նպատակով Ազգային Հիփոթեքային Ընկերության գործադիր տնօրեն Էդմոնդ Վարդումյանի և Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Ձարկոնեի միջև ստորագրվել է նաև վարկային համաձայնագիր՝ 10 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով՝ ՀՀ Կառավարության երաշխիքով: Երաշխավորման համաձայնագիրը Հայաստանի Հանրապետության անունից ստորագրել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, իսկ Համաշխարհային բանկի անունից՝ Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Ձարկոնեն։
Source: https://news.am/hy/news/1037279
Armenia
Ֆինանսների նախարարը և ՀԲ գրասենյակի ղեկավարը ստորագրել են հիփոթեքային շուկայի զարգացման 264.4 մլն դոլարի համաձայնագիր

Министр финансов Армении Ваге Ованнисян и глава армянского офиса Всемирного банка Фабрицио Дзарконе подписали финансовое соглашение по программе «Обеспечение жильём и развитие ипотечного рынка Армении» общей стоимостью 264,4 млн долларов США, из которых нельготная часть финансирования составляет 240 млн долларов США от Международного банка реконструкции и развития (МБРР), а льготная доля — 24,4 млн долларов США в виде грантовых средств от Глобального механизма льготного финансирования (GCFF). Об этом Новости Армении-NEWS.am сообщили в Министерстве финансов.
Программа «Обеспечение жильём и развитие ипотечного рынка Армении» общей стоимостью 284,4 млн долларов США, одобренная Советом исполнительных директоров Группы Всемирного банка 23 декабря 2025 года, направлена на улучшение доступа к жилищным решениям для около 109 000 перемещённых лиц, углубление и расширение ипотечного рынка, а также совершенствование процессов долгосрочного развития и реализации жилищной политики.
Впоследствии было подписано также грантовое соглашение фонда «Жизнеспособная планета», финансируемого за счёт дополнительных средств МБРР, на сумму 10 млн долларов США.
Одновременно в целях реализации программы между исполнительным директором Национальной ипотечной компании Эдмондом Вардумяном и главой армянского офиса Всемирного банка Фабрицио Дзарконе было подписано также кредитное соглашение на сумму 10 млн долларов США под гарантию правительства РА.
Гарантийное соглашение от имени Республики Армения подписал министр финансов Армении Ваге Ованнисян, а от имени Всемирного банка — глава армянского офиса Всемирного банка Фабрицио Дзарконе.